Wiosna

Wszyscy wokół "krzyczą" o wiośnie i to wspaniale, bo to cudowna pora roku.

Po zimowym odrętwieniu czekamy na promienie słońca,  uspokajającą zieleń i oznaki budzącego się życia.

I choć w naturze i tradycji mamy potrzebę odnowienia siebie, swego domu, ogrodu nie dajmy się odciągnąć od istoty sprawy.

Wiosna ma cieszyć człowieka.                 

Dla niego kwitną kwiaty,

dla niego śpiewają ptaki

i słońce coraz śmielej

łaskocze ciepłymi promykami.

Tymczasem zewsząd słyszysz o wiosennych porządkach, o tym, że na wiosnę musisz być fit, że musisz zmienić dietę, „odświeżyć” garderobę, zadbać o skórę i włosy. Świat handlu działa w cyklach i zanim pojawią się zające, mazurki i kurczaczki trzeba wybrać parę innych produktów, które, zachęceni zręcznym hasłem reklamowym kupimy w promocji…

I porządki i odnowa potrzebne. Tylko czy przypadkiem nie umyka nam to, na co całą zimę czekamy.  Pąki drzew widzimy przez okno (podczas jego mycia), ptaki słychać przez uchylone okno (u kosmetyczki), a słońce grzeje coraz bardziej przez okno samochodu, kiedy pokonując korki jedziemy odnawiać garderobę...

Czy myślisz czasem o tym, że pory roku, więc i cudowną wiosnę zawdzięczamy istnieniu Księżyca?

To dzięki niemu ziemia nachylona pod jakimś całkiem dziwnym kątem obraca się w taki sposób, że obserwujemy piękne tego efekty.

W dodatku obraca się w tempie, które pozwala widzieć je w rożnym świetle, o różnej porze dnia i dla pasjonatów gwiazd - także nocy.

I - że tak włożę kij w mrowisko zwolenników wielkiego wybuchu – „przypadkiem” Ziemia się tak ustawiła i „przypadkiem” tak się obraca, że zapewnia wschody, zachody, a do tego moc kolorów zapachów i dźwięków.

                                                                                     

Skoro dane nam to oglądać - to zauważajmy. Idźmy na spacer, jedźmy na wycieczkę. A spacer z dzieckiem to nie tylko zdrowie. To doskonały moment na edukację w terenie. Obserwacja dzieł przyrody, rozmowa o nich i docenianie ich piękna uczy dzieci wrażliwości. Pokazuje jak być wdzięcznym za wszystkie inne rzeczy, które  dostają. Jeśli sam nie doceniasz rzeczy, bo są oczywiste, nie dziw się swemu dziecku. Dla niego posiłek, odzież, zabawki to może też sprawy oczywiste…..

Pomyśl, że mieszkając w innych strefach mógłbyś nie mieć szans, aby obserwować to, co masz za oknem.

Wykorzystaj tę piękną porę roku żeby uczyć wdzięczności swoje dzieci….