Siła nawyku – część II

Robert postanowił zdrowo się odżywiać. Zgromadził nieco informacji na temat tego, czego unikać, przedyskutował temat z żoną i dziećmi i zaczęli działać. Niestety cały misterny plan niszczą mu „obiadki rodzinne”. Trudno pogodzić zdrową dietę z przepysznymi posiłkami u mamy i babci, które niestety dalekie są od przyjętych założeń.

Budzik Joanny zadzwonił o 6. Zmęczona siedzeniem do późnych godzin i oglądaniem świetnego filmu ledwie otworzyła oczy. Przypomniała sobie, że jej buty do biegania stoją w przedsionku przemoczone i ubłocone po wczorajszym biegu. Ten „drobny szczegół” zniechęcił ją ostatecznie.

Nie uda Ci się zmienić niczego, jeśli nie spojrzysz na zmiany szerzej. Nasze zwyczaje mają ścisły związek z naszym otoczeniem i  ludźmi, z którymi przebywamy.  Czy liczysz na to, że przebywając w towarzystwie palaczy – uda Ci się zerwać z paleniem, a żyjąc w ciągłym bałaganie uporządkujesz dokumenty, czy nawet odzież w szafie?

Jeśli sądzisz, że jesteś wyjątkiem i Ciebie to nie dotyczy – nie masz zbyt wielkich szans na zmianę. Zaczyna się ona w Twojej głowie - wymaga odwagi i „pogodzenia się” z własną niedoskonałością. Jeśli Ci się to uda - zastosuj kolejną wskazówkę: bądź przezorny i przewiduj:

1/ że babcia uraczy Cię 3-daniowym obiadem z deserem;

2/ że rano nie będzie Ci się chciało nie tylko wstać, ale też odszukać strój sportowy.

Reasumując:

  • Utrudniaj sobie trwanie przy złych nawykach – nie trzymaj w domu papierosów, gdy chcesz przestać palić;
  • Ułatwiaj sobie wprowadzanie dobrych nawyków – umów się na bieganie z sąsiadką, ustaw kompletną torbę na basen, aby „potknąć się” o nią kiedy wstaniesz;
  • Ogranicz kontakt albo zrezygnuj z towarzystwa, które przeszkadza Ci w Twoim postanowieniu. A mamę i babcię – zaproś do siebie, gdzie możesz ustalić własne zasady (rodzaj posiłku, zakaz palenia itp.)
  • Pamiętaj o wizualizacji i pozytywnym nastawieniu - jeśli planujesz zrzucić zbędne kilogramy umieść swoje zdjęcie z czasu, kiedy ich nie było - w miejscu, gdzie wykonujesz trening.

POWODZENIA  

Kolejny krok  znajdziesz w poście - 'Siła nawyku- część III'